ENGLISH
 
Bemutatkozás
Tanszék történtete
Tanszéken végzettek
Ipari támogatóink
OKTATÁS
KUTATÁS
INFRASTRUKTÚRA
DOLGOZÓK
HASZNOS LINKEK
ELÉRHETÕSÉG
 

 

 

Bemutatkozás

 

 

A Geofizikai Tanszék a Természettudományi Kar Földrajz- és Földtudományi Intézetének tagja. Elsőrendű feladata jelenleg a geofizikus kutatószak oktatási feladatainak ellátása, továbbá a geofizika tárgyköreinek oktatása más, rokon szakokon.

 

2006 szeptemberében megindult a háromszintű képzési rendszerre való átállás. Ennek keretében karunk beindította a Földtudományi Alapszakot (BSc). Karunkon a doktori (PhD) képzés az eddig megszokottak szerint zajlik. A mesterszakok (MSc) elindítása 2007-2008-ban várható.

 

A szoros értelemben vett egyetemi tanszék mellett működik az MTA-ELTE Geológiai, Geofizikai és Űrtudományi Kutatócsoportja és a Magyar Űrkutatási Iroda által fenntartott Űrkutató Csoportunk.

Kutatási feladataink a Föld és a Föld körüli térség fizikája, az alkalmazott geofizika, nyersanyag-kutatás és környezetfizika, valamint az űrkutatás területeit fogják át.

 

 

Tanszék története

 

A Geofizikai Tanszéket Egyed László professzor hívta életre az ELTE-n 1951-ben. Egyed öröksége az, hogy oktatásunkban és kutatásainkban egymást segítve van jelen a Föld fizikai folyamatait és fejlődését vizsgáló általános geofizika, valamint a hasznosítható nyersanyagokat és erőforrásokat feltáró alkalmazott geofizika.


Az 1960-as évek elejétől kezdődően a szilárd Föld kutatása harmonikusan kiegészült a földkörüli térség vizsgálatával, először saját fejlesztésű földbázisú műszerekkel, majd űreszközök segítségével. Az utóbbi két évtizedben a Geofizikai Tanszéken belül működő, független finanszírozású Űrkutató Csoport széleskörű hazai és nemzetközi elismerést vívott ki a földkörüli térség vizsgálatában elért eredményeivel, valamint az űrből történő távérzékelési módszerek fejlesztésével és földfelszíni hasznosításával.


1951 és 2005 között közel 350 hallgató kapott az Eötvös Loránd Tudományegyetemen geofizikus diplomát. Ezek többsége hazai munkahelyen talált képesítésének megfelelő munkát. Egy részük komoly külföldi karriert futott be, elsősorban olajkutató világcégeknél, bizonyítván a geofizikus szak kiemelkedő színvonalát.


A Geofizikai Tanszék történetéről megtekintheti Horváth Ferenc professzor előadását, amely 2001. december 7-én, a Tanszék 50 éves jubileumi ünnepségén hangzott el.


• a jubileumi ünnepség programja

fotók az 50 éves tanszék ünnepéről

• a Geofizikai Tanszék alapító okirata

• az ELTE TTK egykori és jelenlegi campusa

 

 

Tanszéken végzettek

 

 

A Geofizikai Tanszéken végzett hallgatók névsora:

 

1955

Aczél Etelka

Balatoni Antal

Diveky Adorján

Kádár József

Korda Péter

Pintér Anna

Rumpler János

Szabó Zoltán

Várfalvy Lajos

 

1956

Ádám József

Avedik Félix

B. Tóth Ferenc

Bádonyi Géza

Józsa László

Kardos István

Kilényi Éva

Kovács Béla

Laczkovits József

Miklós Gergely

Péter György

Séfel József

Szarka Rudolf

 

1957

Bánhidai József

Gadó Károly

Juhász Pál

Karas Gyula

Király Ernő

Márton Péter

Németh Piroska

Rákóczi István

Takács György

Tamás Zsuzsanna

Trócsányi Gábor

Várkonyi László

Zimányi István

Zsitvay Szilárd

 

1960

Marosi Emíilia

 

1962

Hatolkay Judit

Holly István

Lantos Miklós

Ma Keng-hó

Nemesi László

Pásztor Erzsébet

Salát Péter

Szeidovitz Győző

Tong Szong-sen

Tóth János

Woynárovich Zsuzsanna

 

1964

Albu István

Bodoky Tamás

Czifra Ferenc

Meskó Attila

Mészáros Ferenc

Simon András

Verő László

 

1966

Fejes Imre

Fekete Gyula

Kakas Kristóf

Kónya Albert

Rezessy Géza

Sipos József

Tátrallyay Mariella

Uhlmann Norbert

Viola Balázs

 

1967

Barcza Szabolcs

Bessenyei Irén

Csengődi Éva

Drahos Dezső

Horváth Ferenc

Kardeván Péter

Mecheri Abdel-Aziz

Péterfai Béla

Réz Ferenc

Szilágyi Lajos

Tarcsai György

 

1968

Biró Zsuzsanna

Dani Borbála

Hegymegi László

Homoki-Nagy Katalin

Körmendi Alpár

Lelkes Gábor

Porosz Mihály

Puskás Miklós

Szulyovszky Imre

Vadkerti Attila

Varga Géza

Véges István

Zelei András

 

1969

Dörnyei Piroska

Draskovits Pál

Gulyás Csilla

Halász Péter

Kis Károly

Mód Gábor

Pályi András

Regős Ferenc

 

1970

Horváth Péter

Marton Tibor

Tóth Csaba

Tóth Mária

Zsellér Péter

 

1971

Bujdosó Imre

Deák József

Gellért Tamás

Göncz Gábor

Késmárky István

Kloska Károly

Lomniczi Tibor

Palkó Miklós

Remete Lajos

Rigler György

Rohács Margit

Sátori Gabriella

Szabados László

Szongoth Gábor

Tóth Péter

Uray Szabolcs

Völgyesi Lajos

 

1972

Ábele Ferenc

Berkes Zoltán

Duong Va Cuong

Gúthy Tibor

György Lajos

Hegedűs Endre

Homoki-Nagy Olga

Nagy Ilona

Nagy Zoltán

Ngo Sach Trong

Nguyen Thi Bach Mai

Nguyen Hai Au

 

1974

Bösze Mária

Csörgei József

Dövényi Péter

Hamar Dániel

Kibédi László

Márton Mátyás

Mendbajárin Legden

Nacagdorzsin Bjamba

Zsíros Tibor

 

1975

Büttner György

Cserepes László

Ramzi Al-Hayder

 

1976

Deh William Kossi

Darnay Gábor

 

1977

Dakio Joseph

Faragó István

Hajdu György

Horváth Ferenc

Kalu Mosto Onuoha

Kassay Albert

Magyar Tamás

 

1978

Kőrös Miklós

Lajhanji Ganbátor

Osztronkovits Tibor

Puszta Sándor

Zalai Péter István

 

1979

Biri Barnabás

Davazsavijn Csojpuncag

Gál József

Honos Péter

Judák Péter

Mikola András

Ocsirsiljin Rencenhorlo

Pogácsás György

Rivszeljin Nanzad

Szalma Sándor

Szer-Odin Njamceren

Szörényi Zoltán

Tóth László

Vermes Mátyás


1980

Bat-Ocsirin Dergeldalaj

Csillag Ferenc

Cziller Eszter

Horváth Helga

Karmacsi Bertalan

Kovács András

Mayer István

Mészáros István

Mónus Péter

Oláh Tivadar

Tarzadin Ulanbator

Tátrai Marianna

Zilahi-Sebess László

 

1981

Elek István

Kovács György

Milánkovich András

Szántó Sándor

 

1982

Bacsa István

Bondár István

Buránszky József

Debreczeni András

Forró Tibor

Gulyás Gábor

Hargitay Mátyás

Szirtes Zsolt

Thamó László

 

1983

Bán István

Dusza László Béla

Győri Erzsébet

Pócsik Márta

Tevan Katalin

Wesztergom Viktor

 

1984

Dürr János

Holl András

Horányi Gábor

Horváth Zoltán

László Csaba

Lukácsy József

Marton György

Márton Emese

Samu Lajos

Tóth Mihály

 

1985

Balázs László

Barna Judit

Bordás Róbert

Erdős Erika

Gurály László

Hobot István

Imre Tamás

Pierre Erenssin Sangala

Tóth Sándor

Wéber Zoltán István

 

1986

Bereznai Miklós

Farkas Éva

Havasi Ildikó

Kenyeres Ambrus

Király András

Kovács Ákos

Lázár Rita

Nagy Tibor

Németh Tibor

Stickel János

Tatai József

 

1987

Erkel András

Gellén Péter

Gombos Csaba

Kiszely Márta

Kövesi Gábor

Mitnyik János

Nagy Attila

Nagy Imre

Tari Gábor

 

1988

Abdulgader Omar Kaawan

Rócza Gábor

Surjányi Csaba

Szabó Ferenc

 

1989

Balázs Márta

Balázs Miklós

Bezdán Sándor

Bognár Judit

Bognár Péter

Csép Balázs

Czeller István

Filipu Janisz

Hámos István

Lenkey László

Rózsa György

Suha György

Székely Balázs

Tálas Sándor

Zieger Bertalan

 

1990

Gerencsér Miklós

Sárváry Miklós

Végh László

 

1991

Angyal László

Lévay Örs

Moussa Holla Maiga

Ocsenás Péter

Páncsics Zoltán

Pataky Péter

Szafián Péter

Szegedi Mihály

Szunomár Zsolt

Timár Gábor

Wittmann Géza

 

1992

Kabai Imre

Oszkó László István

Szabó György

 

1993

Győrfi Erzsébet Ildikó

Maucha Gergely

Németh László

Porjesz Róbert

Somogyi Pál

Szalai Sándor

Szommer Ágnes

Zilahy Zoltán

Zsargó János

Wirnhardt Csaba

 

1994

Bartus János

Bus Zoltán

Flanek Zoltán

Kolyvek László

Kovács Péter

Lelkes Miklós

Magyari Orsolya

Molnár Gábor

Petrik Ottó

Pollner László

Steinbach Péter

Tóth Tamás

Vajda Angéla

 

1995

Csabafi Róbert

Juhász Árpád

Kozák László

Uhlmann Attila

 

1996

Grenerczy Gyula

Vargha Attila

 

1997

Borbély András

Galsa Attila

Körmendi János

Kubány Csongor

Mess József

Muráti Judit

Say Gergely

Surányi Gergely

Vida Róbert

 

1998

Gonda József

Kuna Attila

Moór Attila

 

1999

Kádi Zoltán

Ménesi Tamás

Stankóczi Attila

Tichy Ágnes

Tomcsányi Zsófia

Wórum Géza

 

2000

Fekete Noémi Mária

Gólya Barbara

Légrády Dávid

Ubránkovics Csaba

Vas Tibor

Windhoffer Gábor

 

2001

Barta Zoltán

Czinner Viktor

Hámori Zoltán

Hegymegi Csaba

Kis Árpád

Kónya Bence

Lipovics Tamás

Mihálfy Péter

 

2002
Géresi Erika
Süle Bálint

 

2003
Horváth Anita
Lemperger István
Mindler Gergely
Toronyi Bence
Zsuffa Dávid

 

2004
Dombrádi Endre
Hetényi György
Szücsi Péter

 

2005
Ferencz Edith

 

2006
Darai Eszter
Oberle Zoltán
Szeghy Erika

 

2007
Császár Andrea
Herein Mátyás
Kondás József
Kovács Nikolett
Lehoczki Iván
Pethe Mihály
Szanyi Gyöngyvér
Vincze Orsolya

 

2008
Bakai Judit
Büki Attila Imre
Gömbös Leon
Komoróczi Zoltán
Molnár Erika
Petrovszki Judit
Póka Andrea
Pudleiner Éva
Sági Dávid
Szabados Gábor
Takács Péter

 

2009
Erdős Zoltán
Kudó István
Tóth Zsuzsanna

 

2010
Katona Timea
Marinov Eszter
Kovács Aliz
Sári Zsófia
Szántó Éva

 

2011
Birinyi Péter

MSC-szakon végzettek:
Diel Mónika
Domján Ádám
Kocsis Gábor
Kóbor Miklós
Pál Lénárd
Raáb Donát
Taller Gábor

 

2012
Bernáth György
Bőgér Ágnes
Farkas Róbert
Keszthelyi Dániel
Németh Krisztina
Oláh Péter
Szabó Brigitta
Tóth Izabella

 

2013
Balázs Attila: Regionális szeizmikus szelvények összeállítása a Pannon-medencében: tektonikai és rétegtani értelmezés
Bán Dóra: Pannon üledéskes rétegek AVO modellezése
Begidsán Anna: Felszín alatti vízáramlás és anyagtranszport modellezése: Pontszerű radioaktív forrás által okozott szennyeződés transzportjának modellezése
Bereczki László: A Kisalföld keleti peremének geológiai modellje: a Pásztori 3D szeizmikus tömb komplex értelmezése
Czanik Csenge: Jel és zaj eltemetett és felszíni geofonokon mikroszeizmikus monitorozáskor (angol nyelven)
Farkas Luca: Nyomásbecslés a Makói-árok területén Friedl Zoltán: AVO osztályozás ellenőrzése mélyfúrás-geofizikai szelvények alapján
Gärtner Dénes: A szalontai egység földtani és geofizikai vizsgálata
Hevér Renáta: Modellezett és mért VSP adatok kvalitatív és kvantitatív összehasonlítása
Kemény Márton: Sebességanalízis és mélységkonverziós eljárások összehanonlítása determinisztikus és geostatisztikus módszerek alapján
Király Ágnes: The mechanism of the formation of the Pannonian Basin: insights from analogue modelling (angol nyelven)
Koncz Melinda: AVO mélységtrendeken alapuló pórusfolyadék és litológia-meghatározás
Péntek András: Uránbányászat a Mecsek területén: rekultivált zagytározók vizsgálata
Pintér Dávid: Cross-spread domének készítése és alkalmazása
Polgár Dorottya: Ritka mintavételezésű (sparse) 3D szeizmikus mérések tervezése, szimulációja és összehasonlítása normál 3D mérési eredményekkel
Sáfrány Edina Rita: Szeizmikus inverzió pannon üledéksorban
Somogyvári Márk: Szénhidrogén-kutató fúrásokban végzett geofizikai mérések petrofizikai inverziója a priori információk segítségével
Szabó Erika Angyalka: A tervezett gyulai geotermikus közműrendszer termálvíztermelő és visszasajtoló kútjai által okozott vízáramlás és hőtranszport modellezése
Szabó Vera: A Gyöngyös-sík kavicsborítottságának geometriája - térinformatikai és geofizikai esettanulmány
Szegedi Nándor: Áramlások termelés-geofizikai modellezése
Tóth Ádám Zoltán: Geofizikai méréseken alapuló hidrogeológiai modellezés a Tihanyi-félszigeten

2014

Kutató geofizikus szakirány

Faluvégi Bernadett: Nagy porozitású szénhidrogén-rezervoár szeizmikus és kőzetfizikai értelmezése hagyományos és előremutató módszerek almalmazásával
Filipszki Péter Ádám: Mélyfúrásban végzett NMR mérések inverziója
Mészáros Dávid: A post-stack szeizmikus inverzió szénhidrogén-földtani alkalmazása
Németh Viktória: A dunántúli nagy vezetőképességű anomália újraértelmezése
Solymosi Bence: Comparison of pre-stack and post-stack time migration algorithms on a 3D seismic dataset
Szeifert Gábor: Barlangok modellezése voxelizációval
Téczely Zoltán: Vegyes gerjesztésű szeizmikus szelvények összedolgozása

Űrkutató-távérzékelő szakirány

Juhász Lilla: Whistlerekből származtatott egyenlítői elektronsűrűségek kalibrációja in-situ mérésekkel
Verebélyiné Dósa Melinda: Hullámjelenségek az ionoszférában - A Chibis-műhold magyar SAS-3 elektromágneses hullámkísérlet monitor-adatainak elemzése és űridőjárási eseményekkel való összevetése

2015

Kutató geofizikus szakirány

Farkas Márton Pál: Discrete element investigation of fracture growth in granitic rock subjected to compressive loading and hydraulic pressure
Finta Péter: Mikroszeizmikus háttérzaj-mérések közeli rétegek vizsgálatára
Kiss Dániel: Mágneses anizotrópia mérések a Külső-Nyugati-Kárpátokban, a Dukla-takaróban
Komor Attila: Relatív amplitudójú szeizmikus feldolgozás és hatása az AVO-analízisre
Kuslits Lukács Benedek: A kádártai forrásgaléria környékének szerkezetföldtani és vízföldtani elemzése felszíni geofizikai módszerekkel
Ligeti Attila: Szélessávú 3D szeizmikus adatok feldolgozása
Matiz Iván: A visontai lignit-kutatási terület 3D földtani modellezése mélyfúrás-geofizikai adatok alapján
Németh Viktor: Comparison of pre-stack time and depth migration
Oláh Gergely: 3D sebességmodell-építés
Ruszák Zsófia: Medencealjzat-modellezés Bouguer-anomália térképekből, és összehasonlítása szeizmikus adatokkal
Szilágyi Péter: Geotermikus szonda háromdimenziós numerikus modellezése
Szőts Gergely Kartal: Akusztikus modellek kőzetfizikai vizsgálata
Trosits Dalma: Szénhidrogén-tárolók paramétereinek meghatározása Thomas-Stieber-módszeren alapuló inverzióval

Űrkutató-távérzékelő szakirány

Berényi Kitti Alexandra: Az ionoszféra állapotának vizsgálata a geomágneses aktivitás függvényében
Farkas Péter: Műholdradar-interferometria a Sentinel-1A IW TOPS adatainak felhasználásával
Koma Zsófia Viktória: A Balaton klorofill-a eloszlásának folyamatos monitorozása MODIS-adatok alapján

2016

Kutató geofizikus szakirány

Békési Eszter: Multiple event location analysis of the 29 January 2011 ML=4.5 Oroszlány earthquake and its aftershocks
Czirok Lili: A Pannon-medence neotektonikus feszültségviszonyainak vizsgálata a földrengések fészekmechanizmusainak inverziójával
Darányi Virág: Vízi szeizmikus kutatások feldolgozása és értelmezése a Nápolyi-öbölben
Hajdu Barna Ferenc: Geomechanikai paraméterek térbeli becslése, kibővített elasztikus impedancia inverzió segítségével, rétegrepesztések tervezéséhez
Hirschmann Benjamin: 2D szeizmikus és VSP feldolgozás valamint attribútum-becslés
Lehelvári Tünde: Háromdimenziós földtani modellezés mélyfúrás-geofizikai szelvények korrelációja alapján
Ludván Brigitta: Fúrólyukas hőtároló rendszerek numerikus modellezése
Magyar Bálint: Komplex felszín alatti vízáramlások két- és háromdimenziós véges elemes numerikus modellezése szintetikus topográfia esetén
Máthé Boglárka: Radioaktív hulladék által termelt hő transzportjának modellezése a hulladéktároló környezetében

Űrkutató-távérzékelő szakirány

Timár Anikó: A 67P/Csurjumov-Geraszimenko üstökös diamágneses üregének tulajdonságai a Rosetta mérései alapján

2017

Kutató geofizikus szakirány

Bujdosó Márton: Ultra-nagy felbontású vízi szeizmikus és egyéb mérnökgeofizikai módszerek eredményeinek összehangolása a Gödi-sziget előterében
Fülöp Zsuzsa: Saturation height modeling of water-saturation dispersion in case of a hydrocarbon reservoir field
Kalmár Dániel: Receiver function számítások az AlpArray szeizmológiai állomások adatainak felhasználásával
Kiss Anna: Pórusnyomás-előrejelzés szeizmikus adatok alapján
Kiss Zsóka: Mélységmigráció illesztése fúrási adatokhoz
Lőrincz Kinga: A Kőszeg-Rohonci-ablak fejlődéstörténetének vizsgálata termokinematikai modellezéssel
Lukács Tamás: Simulation and evaluation of surface-NMR measurements
Szíjártó Márk: Topográfiai és hőmérsékleti különbségek együttes hatása által vezérelt felszín alatti vízáramlás numerikus modellezése szintetikus egységmedencében
Tóth Ágnes: Környezeténél keményebb réteg töréses deformációjának vizsgálata

Űrkutató-távérzékelő szakirány

Birinyi Edina: Távérzékelés alapú felszínborítottsági adatbázisok elemzése és használata
Bozsó István: Felszíni deformációs sebességek becslése a Csomád vulkán térségében állandó szórópontú radarinterferometria segítségével

 

Doktori fokozatot szerezett, a tanszéken végzett hallgatók:

 

Aczél Etelka
Balázs László
Barcza Szabolcs
Bartus János
Berkes Zoltán
Bodoky Tamás
Bognár Péter
Bondár István
Cserepes László
Csillag Ferenc
Dombrádi Endre
Dövényi Péter
Drahos Dezsô
Draskovits Pál
Elek István
Fekete Noémi Mária
Galsa Attila
Gráczer Zoltán
Grenerczy Gyula
Gúthy Tibor
Győri Erzsébet
Hamar Dániel
Herein Mátyás
Hetényi György
Horváth Ferenc
Kenyeres Ambrus
Késmárky István
Kilényi Éva
Kis Károly
Kovács Péter
Lenkey László
Marótiné Kiszely Márta
Márton Péter
Meskó Attila
Molnár Gábor
Nemesi László
Onuoha, Kalu Mosto
Oszkó László István
Petrik Ottó
Petrovszki Judit
Pogácsás György
Porjesz Róbert
Salát Péter
Sangala, Pierre Erenssin
Sátori Gabriella
Simon András
Steinbach Péter
Szabados László
Szafián Péter
Szeidovitz Gyôzô
Székely Balázs
Szulyovszky Imre
Tarcsai György
Tari Gábor
Tátrallyay Mariella
Timár Gábor
Tóth László
Tóth Péter
Tóth Tamás
Tóth Zsuzsanna
Vermes Mátyás
Visnovitz Ferenc
Völgyesi Lajos
Wéber Zoltán
Wesztergom Viktor
Wittmann Géza
Wórum Géza
Zieger Bertalan
Zsellér Péter

 

Ipari támogatóink

 

MOL NyRt.

GES Kft.

Geomega Kft.

Fractal Bt.

Geo-Log Kft.

>